WAŻNE

Kilka słów gorzkiej, ale szczerej prawdy

Szanowni Państwo w związku z powtarzającymi się pytaniami pragnę przypomnieć iż na rynku farmaceutycznym rozróżniamy trzy najpopularniejsze płyny nawadniające organizm o pojemnościach 500 ml, są to m.in.:

Izotoniczny płyn wieloelektrolitowy do infuzji – Zawiera sole sodu, potasu, wapnia i magnezu.
Składniki aktywne: chlorek sodu 5,26 g, chlorek potasu 0,37 g, chlorek wapnia dwuwodny 0,37 g, chlorek magnezu sześciowodny 0,3 g,
octan sodu trójwodny 6,8 g (^ mmol/l: Na+ 140, K+ 5, Ca2+ 2,5, Mg2+ 1,5, Cl-104,5, octan 50).
Zastosowanie: odwodnienie izotoniczne, odwodnienie hipotoniczne, krótkotrwałe uzupełnienie objętości wewnątrznaczyniowej, uzupełnienie płynów i elektrolitów w celu uzyskania równowagi kwasowo-zasadowej i łagodnej kwasicy, roztwór nośnikowy dla zgodnych koncentratów elektrolitów i leków.
Wskazaniami do jego podania są niedostateczna doustna podaż płynów, nawadnianie w okresie pooperacyjnym, nadmierna utrata płynów i elektrolitów na skutek wymiotów i biegunek.

Natrium chloratum 0,9% (izotoniczna sól fizjologiczna) – fizjologiczny roztwór soli NaCl zawiera 0,9 % chlorku sodu i jest płynem zbliżonym pod względem ciśnienia osmotycznego i zawartości sodu do osocza krwi i płynu pozakomórkowego. Chlor i sód są elektrolitami niezbędnymi dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Glucosum 5% – 5% roztwór glukozy 850 kj/l o wartości pH 3,5 – 5,5 co odpowiada 200 kcal/l stosowany jest we wlewach dożylnych jako środek wypełniający łożysko naczyniowe.

Tak więc są to 3 rodzaje podstawowych płynów infuzyjnych które oczywiście muszą być fabrycznie oryginalnie zamknięte z datą ważności na kroplówce, natomiast ich temperatura przechowywania w temoboxie wynosi 37 stopni (+- 2 stopnie), a ich fabryczne otwarcie powinno się odbyć przy pacjencie, tak aby mieć pewność że nie było wcześniejszej ingerencji w taką kroplówkę.

Natomiast wszelakiego typu witaminy rozpuszczalne w wodzie podaje się dopiero do kroplówek i to również powinno odbywać się przy pacjencie, albowiem takie coś jak gotowe kroplówki witaminowe nie istnieje, gdyż te stają się dopiero witaminowymi jak je na miejscu do nich podamy.

Tak więc w tym przypadku wszystko to winno odbywać bez żadnej ściemy w przeciwnym razie sami zainteresowani mogą paść ofiarą oszustwa kiedy to zapłacą za jakiś kompleks witamin a w zamian otrzymają samą sól fizjologiczną we wlewie, a niestety i tak się dzieje, stąd też koszt samego wlewu jest uzależniony od wkładu czy to składającego się z witamin, aminokwasów czy z dodatkowych kompleksów minerałów.

Reasumując w co nie widzę w to nie wierzę, a brak czujności i zweryfikowania tego co jest podawane dożylnie daje pole do naciągania i oszukiwania zainteresowanych pod przykrywką kolorowych stron z kolorowymi obrazkami kryjącymi się pod nazwami bomb witaminowych czy jeszcze innych których poniosła autorów fantazja-coś takiego nie istnieje !

Natomiast istnieją witaminy w pojedynczych ampułkach jak i w zestawach przedstawionych na stronie i tak samo jak same kroplówki takie witaminy muszą być oryginalnie zamknięte, z datą ważności jak i nazwą producenta produktu leczniczego.

Zabieg przeprowadzenia bezpiecznego uzyskania krótkotrwałego dostępu żylnego w celu podania kroplówki może tylko i wyłącznie przeprowadzić personel medyczny jakim jest lekarz, pielęgniarka bądź ratownik medyczny gdyż tylko osoby posiadające prawo wykonywania zawodu potwierdzone dyplomem mają prawo do udzielania świadczeń zdrowotnych i podejmowania medycznych czynności ratunkowych.
Czynności również muszą się odbywać przy zachowaniu aseptyki przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu medycznego używanego w ratownictwie medycznym.

Jako dyplomowany ratownik medyczny oferuję również usługi takie jak pomiar ciśnienia, glikemii, saturacji, tętna, temperatury, zastrzyki, pobieranie krwi, wymazów, zmiany opatrunków, przeprowadzanie szkoleń z pierwszej pomocy, zabezpieczenie medyczne imprez na lądzie jak i wodzie w związku z posiadaniem uprawnień instruktora-ratownika wodnego oraz pomocy przy sporządzaniu różnego rodzaju pism w celu zapewnienia dostępu do podstawowej opieki pielęgnacyjno-opiekuńczej z tytułu niezdolności do pracy czy samodzielnej egzystencji.
Koszt uzależniony od składu kroplówek oraz miejsca dojazdu.
Przeciwwskazania: niewydolność nerek, niewydolność wątroby, astma, niewydolności i zaburzenia rytmu serca,
jaskra, ciąża, hiperglikemia, cukrzyca, nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu.

Wlewy witaminowe dostosowane są do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Korzystają z nich sportowcy, osoby przewlekle chore, leczone onkologicznie, nadużywających alkoholu, ci, którzy chcą się upiększyć, odmłodzić, a nawet odchudzić. 
Niektóre kroplówki witaminowe mogą ponadto wspomóc walkę organizmu pacjenta z wirusem SARS-CoV-2. Rekonwalescencja po COVID-19 może być bowiem nie tylko długotrwała, ale i uciążliwa, a i nie zawsze podejmowane działanie lecznicze przynosi oczekiwane efekty. Wlewy witaminowe znacznie różnią się od doustnych suplementów diety zwłaszcza swoją skutecznością, gdyż suplementacja elektrolitów za pomocą kroplówek witaminowych gwarantuje wysoką wchłanialność substancji odżywczych w ich niezmienionej postaci w przeciwieństwie do tych zawartych w tabletkach, albowiem organizm ich nie trawi, co bezpośrednio wpływa na ich jakość i działanie, tak więc docierają one  bezpośrednio do krwiobiegu pacjenta, skąd transportowane są wraz z hemoglobiną do wszystkich tkanek organizmu tym samym działają zatem niezwykle szybko, odżywiając i regenerując narządy.

Podobnie sprawa dotyczy samego personelu medycznego albowiem zawód ratownika medycznego funkcjonuje od 2006 roku i prócz odpowiedniego doświadczenia połączonego z profesjonalnym wyposażeniem jakie jest wykorzystywane w zespołach ratownictwa medycznego umożliwiające bezpieczne uzyskanie dostępu dożylnego/przerwania ciągłości tkanek, taka osoba powinna posiadać przy sobie również dyplom potwierdzający swoje kwalifikacje w zawodzie medycznym, dlaczego o tym wspominam ? 

Otóż może dla niektórych osób jest to nie do uwierzenia ale na rynku medycznym znajduje się grono przebierańców podszywających się pod ten zawód medyczny w postaci ratowników kpp.

Zatem co to takiego ratownik kpp – jest to osoba po 66 godzinnym kursie pierwszej pomocy który wyparł z rynku dawny kurs sanitariusza który kiedyś trwał 240 godzin w tym 160 godzin praktycznych w szpitalu, natomiast teraz wystarczy ukończyć 66 godzinny kurs w praktyce o połowę skrócony, pozyskać strój ratownika oraz niezezłomowany ambulans wraz z sygnalizacją świetlną i dźwiękową pojazdu uprzywilejowanego i udawać personel medyczny, a i niestety ale nikt tego nie kontroluje, dlatego też mamy na drogach wysyp przeróżnych prywatnych firm transportowych transportu sanitarnego nie jednokrotnie nadużywających sygnałów pojazdu uprzywilejowanego z przebierańcami po kursach pierwszej pomocy na pokładzie.

Do podobnych praktyk dochodzi również przy wygrywaniu konkursów na zabezpieczenia medyczne/obsługę imprez masowych.

Otóż w tym kraju nie potrzeba wykształcenia medycznego aby móc otworzyć działalność gospodarczą pod nazwą np.: krzak-med., ponieważ być może ktoś uznał że taki właściciel takiej firmy ukończywszy kurs pierwszej pomocy w zakupionym stroju o nazwie ratownik takiego samego koloru fluorescencyjnego czerwonego co używają ratownicy medyczni z wyeksploatowanym ambulansem sprowadzonym czy to z zagranicy czy z licytacji, zatrudni wykwalifikowany personel medyczny w razie wygrania konkursu np. na zabezpieczenie zawodów sportowych szkół organizowanych przez miasto.

Niestety w większości przypadków tak się jednak nie dzieje, albowiem taki właściciel takiej firmy co prawda w deklaracji pod czas przystąpienia do samej oferty konkursowej deklaruje że daną imprezę sportową będą zabezpieczali osoby posiadające zawód medyczny z odpowiednim wyposażeniem, z reguły niestety tak nie jest, a praktyka ukazuje że są to zazwyczaj znajomi właściciela takiej firmy z pod trzepaka, a co najgorsze miejski ośrodek sportu i rekreacji który jest organizatorem takiej imprezy sportowej nie kontroluje już na miejscu samych uprawnień takich przebierańców, stąd też zazwyczaj nad bezpieczeństwem czy to samych zawodników czy publiczności pod czas masowych imprez czuwają panowie z pod trzepaka w kolorowych ubrankach o nazwie ratownik/ratownictwo medyczne, a wiedza społeczna przeciętnego Kowalskiego jest w tym zakresie znikoma, albowiem 99,9% społeczeństwa nie odróżnia ratownika od ratownika medycznego, co niestety wykorzystywane jest przez oszustów przy pełnej bierności osób które za takie imprezy sportowe ponoszą odpowiedzialność z ramienia danego ośrodka sportowego pozostającego pod jurysdykcją urzędu/gminy.

Zajęcia edukacyjne w zakresie udzielania pierwszej pomocy mogą być realizowane z udziałem lekarzy systemu, pielęgniarek systemu lub ratowników medycznych.
Tytuł ratownika ani inny tytuł innego czarodzieja w przebraniu przeznaczonym dla personelu medycznego jest niczym innym jak wprowadzanie nieświadomego społeczeństwa z mylne przekonanie i mają do czynienia ze służbami medycznymi, gdzie tak naprawdę mają do czynienia z ludźmi podszywającymi się w celu osiągnięcia jakiś korzyści majątkowych. 

Dlatego też w gwoli uściślenia ktoś kto na swoim stroju koloru takiego samego co ratownik medyczny przybiera nazwę ratownik w niektórych przypadkach również nazwy ratownictwo medyczne to należy pamiętać że nie jest to osoba będąca personelem medycznym lecz osoba po kursie pierwszej pomocy, albowiem ukończywszy taki kurs uzyskuje się tytuł ratownika pierwszej pomocy, natomiast ratownik medyczny to zawód który obecnie uzyskuje się tak samo jak w przypadku pielęgniarek studiami licencjackimi.

Stąd też mam nadzieję że wytłumaczyłem różnicę pomiędzy ratownikiem kpp a ratownikiem medycznym, natomiast co do możliwości odróżnienia miejscowego pogotowia ratunkowego od prywatnej firmy transportowej również staje się co raz to trudniejsze, albowiem stare wyeksploatowane ambulanse można bez żadnego większego problemu odkupić od rejonowego pogotowia ratunkowego wraz z sygnalizacją świetlną i dźwiękową pojazdu uprzywilejowanego podczas sprzedaży w drodze licytacji wyeksploatowanych ambulansów publicznego pogotowia ratunkowego potocznie nazywanym PRM-Państwowe Ratownictwo Medyczne, gdzie po odsprzedaży te odznaczenia z reguły pozostają w dysponowaniu kupującego.

Mam nadzieję że uwagi zamieszczone w tym krótkim wpisie przyczynią się do jeszcze większej czujności i wyeliminują oszustów z rynku medycznego, a i Państwo zainteresowani będą przy tym wiedzieli co zamawiają i za co płacą.

I na koniec jeszcze wyjaśnienie odnośnie braku na tej skromnej stronie wizytówkowej adresu, danych ratownika medycznego.

Otóż Szanowni Państwo te dane można sobie zweryfikować podczas przyjazdu samego ratownika medycznego do pacjenta, albowiem taki medyk powinien posiadać przy sobie dokument potwierdzający swoje kwalifikacje wraz z dokumentem tożsamości a przed wyjazdem powinny istnieć wskazania do samego wyjazdu poprzedzone wywiadem medycznym nie rzadko osoby zamawiające posiadają również zlecenia lekarskie POZ-u do podania kroplówek czy zastrzyków.

Niestety praktyka konkurencji w odwecie za uświadomienie społeczności sprowadzała się do fałszywych telefonów o różnych porach dnia i nocy, gdzie po przyjeździe pod wskazany adres okazywało się że były to fałszywe wezwania, stąd też praktyka wyjazdów i wizyt domowych uległa całkowitej zmianie.

Pozdrawiam Ratownik Medyczny